Baza wiedzy:
Pracuję za granicą
Program Czyste Powietrze obejmuje inwestycje w:
–systemy ogrzewania,
–kotły,
–zmodernizowaną wentylację,
–instalacje fotowoltaiczne, –systemy magazynowania energii,
–termomodernizację budynków,
–termomodernizację budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej,
–izolację cieplną budynków oraz wymianę okien i drzwi,
–instalacje kolektorów słonecznych,
–instalacje pomp ciepła,
–instalacje kotłów kondensacyjnych,
–systemy kogeneracji,
–instalację instalacji monitoringu powietrza,
–instalacje systemów zarządzania energią,
–instalacje systemów zarządzania zużyciem wody oraz
–instalacje systemów gospodarki wodnej.
Tak, możesz zawnioskować o dofinansowanie do docieplenia Twojego domu. Więcej informacji na temat dofinansowania możesz znaleźć na stronie internetowej Twojego lokalnego urzędu gminy lub samorządu.
Zależy to od Twojego miejsca zamieszkania. Niektóre samorządy oferują wsparcie w ramach programów wymiany pieców węglowych i gazowych, szczególnie w przypadku starszych urządzeń. Możesz skontaktować się z urzędem miasta lub gminy, w którym mieszkasz, aby uzyskać więcej informacji.
Tak, Program Czyste Powietrze może być dla Ciebie odpowiedni. Program ten oferuje wsparcie finansowe w wysokości do 35% kosztów kwalifikowanych związanych z wymianą starego kominka na kocioł na pellet. Aby ubiegać się o dofinansowanie, należy złożyć wniosek o dofinansowanie wraz z wymaganymi dokumentami. O szczegółach możesz przeczytać na stronie internetowej Programu Czyste Powietrze.
Nie, nie musisz zlikwidować kominka. Program Czyste Powietrze nie wymaga likwidacji kominków w domu. Aby ubiegać się o dofinansowanie, musisz jednak przedstawić plan jego wykorzystania, aby minimalizować wpływ na jakość powietrza.
Aby uzyskać dotację na wymianę kotła, należy skontaktować się z właściwym wojewódzkim funduszem ochrony środowiska. W funduszach tych bardzo często są prowadzone specjalne programy dotacyjne, które umożliwiają wymianę starszych kotłów na nowoczesne, bardziej ekologiczne modele. W zależności od regionu, w jakim znajduje się dom, można ubiegać się o różnego rodzaju dotacje, które często pokrywają część kosztów wymiany. Osoba ubiegająca się o dotację będzie musiała spełnić określone kryteria i dokładnie przestrzegać określonych procedur, które będą obowiązywać w określonym regionie. Przed złożeniem wniosku o dotację należy dokładnie zapoznać się z regulaminem i złożyć wniosek o dotację zgodnie z zaleceniami funduszu.
Niestety, nie otrzymasz dotacji do docieplenia budynku, ponieważ trzy lata po oddaniu domu do użytku to za późno. Dotacje te są przeznaczone dla budynków, których budowa została zakończona w ciągu ostatnich trzech lat.